Bailong Asansörü

Geçen yazımda bahsettiğim merdivenleri çıkarken yorulduysanız eğer, buyrun Bailong asansörüne binelim. Ve dağların tepesine çok kolay bir şekilde çıkalım.

Dünyanın en uzun açıkhava asansörü olan Bailong ile ilgili bulduğum bilgiler ise şöyle :

Çin’in Zhangjiajie turistik bölgesi, özgün karstik ve kuvarsit şekillerin eşsiz görünümleriyle ünlenmiştir. Bölgede, dünyada benzeri bulunmayan kuvarsit tepelerin 1970’li yılların sonlarında keşfedilmesiyle Zhangjiajie’de turizm faaliyetleri başlatılmıştır.

üst1

Çin’in Zhangjiajie Ulusal Parkı’nda bulunan Bailong Asansörü (Yüz Ejder Asansörü) 330 metre yüksekliğindedir.

Bu özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş olan Bailong Asansörü 1999 yılında inşa edilmeye başlanmış, ancak yapımı esnasında iş güvenliğine uyulmadığı ve çevreye verdiği zarar nedeniyle sık sık uluslararası kuruluşlar tarafından inşaatı durdurulmaya çalışılmış, nihayetinde 2002 yılında bitirilmiştir. Yapılış amacı ise Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Wulingyuan Kanyonu’nun daha iyi seyredilmesini sağlamaktır. Turistlere hizmet veren asansörün çevresi camla kaplı. Asansör bir kerede 50 kişi taşıyabiliyor. Bu da saatte 1380 kişi ediyor.

Bitirildiği yıl asansörden manzarayı görmeye 5 milyon yabancı turist gelmiş. Resmi rakamlara göre Çin hükümeti 126 milyon Yuan’a mâl olan asansörden günde ortalama 200.000 Yuan gelir etmektedir.

alt1

alt2

5 Responses to Bailong Asansörü

 1. ferditiyek 25/01/2015 at 13:24 #

  Hülya Hanım,

  Asansörler ilk bakışta çok ürpertici gözüküyor. Resimlerden çevreyi inceledim ve eminimki manzarası süperdir.

  Paylaşım için teşekkürler :)

 2. Miray Topçu 26/01/2015 at 10:14 #

  Ben 13.’ün üstündeki katlarda oturan insanlara hayranlıkla bakarken o asansöre bindiğimi düşünemiyorum:)

 3. Asansör Dergisi 30/09/2017 at 11:24 #

  Başarılı bir yazı olmuş, bahsedilen asansör şu an alanında tek… Bu tarz faydalı makalelerinizi sitemizde de yayınlayabilirsiniz…

Bir YorumYazın