Bilim ve Sanat Şehri – Valencia

Valencia…

Çocukluğumda “ Valencia “ şarkısı ile adını duyduğum şehir.

Ailece, Barselonadan başlayıp, Akdeniz kıyısı boyunca devam edip Endülüs Bölgesi ve sonunda Madrid’de biten İspanya turistik gezimizde gördüğümüz büyük ve önemli şehirlerden biri de Valencia idi.

Akdeniz’in kıyısında kurulmuş olan Valencia, denizi, tarihi ve modern mimariyi bir arada görebileceğiniz bir şehir.

Valencia’da gezerken, şehrin eski ve tarihi yapısı içinde Ciudad de las Artes y las Ciencias (Bilim ve Sanat Şehri) ile karşılaştığınızda bayağı bir şaşkınlık geçiriyorsunuz.

Valencia doğumlu İspanyol mimar Santiago Calatrava ve Félix Candela tarafından tasarlananmodern mimarlık şaheseri kompleks, 5 ana binadan oluşuyor.

-Tiyatro, dans ve opera izlenebilen Palacio de las Artes Reina Sofia.

-İçindeki 900 m2 lik dev ekranda üç boyutlu sinema gösterimleri izleyebileceğiniz L’Hemisferic.

-Dinazorlar, uzay bilimi, botanic gibi farklı konularda interaktif, eğlenceli  ve eğitici ögelerin bulunduğu Prince Felibe Science Museum.

-Avrupa’nın en büyük akvaryumu olup, 500 farklı cinsten 45,000 adet deniz ve okyanus canlısını barındıran L’Oceanografic.

-17,500 m2 lik fuar alanı el Umbracle.

Gerçek anlamda gezebilmeniz için bu sanat kompleksine bayağı vakit ayırmanız gerekir. Biz sınırlı vakitte gezip resimler çektikten sonra, Valencia’daki daha bir çok güzel şeyi arkamızda bırakarak yolculuğumuza devam ettik. Çünkü daha görmek istediğimiz çok yer vardı.

Valencia’dan sonra kıyı boyunca güneye doğru indikçe, İspanya’nın Arap etkisinde kalmış bölgeleri ile karşılaşıyorsunuz.

İspanya’nın güneyini Akdeniz’in güzel manzarası eşliğinde keyifli bir araba yolculuğu ile boydan boya dolaşırsanız, Katalonya ve Endülüs kültürünü yakından tanıyor, tadına doyamayacağınız bir tatil yapmış oluyorsunuz.

Yalnız hızlı otomobil kullanmayı severseniz, biraz da hedeflenen programı gerçekleştirmek için “diğer sürücüler bu güzel yollarda ne kadar yavaş gidiyorlar” diyerek devamlı gaza basarsanız, döndükten sonra ardı ardına gelen trafik cezaları ile hedeflediğiniz tatil bütçesinin dışına çıkmanız kaçınılmaz oluyor. Elinizde ise güzel anılar ve anları ölümsüzleştiren fotoğralar kalıyor.IMG_6535IMG_6515IMG_6542IMG_6529IMG_6538IMG_6537

No comments yet.

Bir YorumYazın