Kaç şeker olsun ?

Ömrümüzün çoğunu işyerinde geçiriyoruz. Hatta, ailemizden çok iş arkadaşlarımızı görüyoruz hayatımızda. Sendromlu Pazartesi günlerinde bile iş arkadaşlarımızla başbaşayız. O Pazartesi günleri nasıl da suratsız oluyoruz değil mi? İlk çayı içsek tamam olacağız sanki. İşte bu noktada, siz deyin İhsan Bey, biz diyelim İhsan Abi yetişiyor imdadımıza. Sabah sabah o demli çaylar nasıl da güne iyi başlamamıza yardımcı oluyor? İhsan abi, kafasında herkesin nasıl çay içtiğini kodlamış durumda. Çay tepsisine çayları ona göre yerleştiriyor sanki. Üstelik, kaç şekerle içeceğimizi de hafızasına kazımış durumda. Alışkanlıklarımızı belki de en iyi gözlemleyen kişi olarak İhsan Abi’yi söyleyebiliriz. Velhasıl kelam, sabah çaylarımızı içtik peki ya yemek sonrası çöken ağırlık? Onunla nasıl başediyoruz. Tabi ki, mis gibi kokan köpüklü İhsan Abi’nin kahvesiyle.

Mis gibi kokan, sade türk kahvemle İhsan Abi’nin yanına çöreklendim ve kendisiyle kısa bir söyleşi gerçekleştim. Bakalım, şirkette çaya hayır diyemeyen, kahve olmadan uyanamam diyen kimler çıktı?

1.kat’la başlayalım. Personel Şeflerimiz Ahmet Rıza Kefeli, Altan Baskın ve Ali Kılıç çaya hayır diyemeyenlerden. Sabah vakitlerinde çay, öğleden sonra ıhlamuru tercih ediyorlar. Ama, sabah illaki çay olacak. İnsan Kaynakları Direktörümüz Aslı Hanım ve İnsan Kaynakları Şefimiz Seda Hanım çayı çok açık içenlerden, hatta tabiri caizse biraz paşa çayı kıvamında tercih edenlerden. Pozitif enerjisini hiç kaybetmeyen Ela bile, sabah ilk çayını yudumlamadan kendine gelemeyenlerden. 3.Kat’a Muhasebe departmanına geldiğimizde ise, en demli çay içen kişi olarak Sezgin Bey’i söyleyebiliriz. Tabii, bunun yanında Sefa Bey’i, Hasan Bey’i, Gökhan Bey’i ve Ali Bey’i de  de çayı sıkça tüketenler hanesine yazabiliriz. Azmi Bey’in özel çay karışımlarını da unutmamak lazım bu arada.

Gelelim kahve tüketimine. İnsan Kaynakları grubu olarak Türk Kahvesini seviyoruz. Tabi, bunun yanında kahve içme tarzımız da birbirinden farklılaşabiliyor. Mesela, İK Direktörümüz Aslı Hanım, türk kahvesi fincanında nescafe içmeyi sevenlerden. Arşiv Dökümantasyon Şefimiz Ayşe Hanım ise, Türk Kahvesine hayır diyemeyenlerden. Hatta, geleneksel kültürümüzü yadsımayarak kahve fincanını kapatanlardanJ Çayın ve kahvenin mamul yerine gelince, yani 3.kata çıkınca, insanın kahve kokusuna dayanabilme tahammülü daha da azalıyor. Galiba, Canan Hanım da bu kokuya sıkça dayanamayanlardan. Tıpkı, Hasan Bey, Hakkı Bey ve Rukiye Hanım gibi.

Sözün özü, bir bardak çaydır insanı sabaha hoşgeldin dedirten ve mis gibi kokan köpüklü kahvedir insanda kırk yıl hatır bırakan. STFA Ailesi olarak güzel muhabbetimiz gibi, çay suyumuzun herdaim fokurdadığı nice beraberliklere…

Miray TOPÇU

No comments yet.

Bir YorumYazın