Falkirk Wheel

Falkirk Wheel,  İskoçya’da, farklı seviyelerdeki Union Kanalı ile Forth-Clyde Kanalını bağlayan bir mühendislik yapısıdır. Bu iki kanal arasındaki seviye farkı 24 metredir. Bu yükseklik yaklaşık sekiz kat yüksekliğinde binaya denktir.

2-3 sene önce İskoçya’ya gidecek olan bir arkadaşıma Falkrik Wheel’den bahsetmiştim. İlgisini çekti. Ve bir tekne gezisi yaparak Falkirk Wheel’i yakından gördü. Aşağıda arkadaşımın çektiği fotoğrafları göreceksiniz.

İsmini yakınlarındaki Falkirk kasabasından almış olan mühendislik harikası bu yapı, masif çelik kolları ve arasında teknelerin içine yerleştiği su haznesi ile ilginç bir görünüm arz eder. Falkirk Wheel’e  gelen tekneler su haznesinin içine yerleştikten sonra kapaklar kapatılır, hidrolik motorlarla harekete geçen çark alt seviyedeki tekneleri yukarı çıkarır, yukarıdaki tekneleri de aşağıya indirir. Daha sonra kapaklar açılıp su seviyesi eşitlenir ve tekneler yollarına devam eder. Falkirk Wheel aynı anda 30 metrelik dört tekneyi nakledebilir.  Falkirk Wheel’in 180 derece dönüşü 5.5 dakika sürmektedir. Bu 180 derecelik dönüş içinde çok az bir enerji harcamaktadır. Kolların dönmesini sadece 12 çamaşır makinesi motoru sağlamaktadır. Bölgede kanal ulaşımı geleneksel olarak kullanılmadığından, yapının işlevsel yanı ikinci planda kalmaktadır, yapımındaki asıl amaç turizmdir.

Yolunuz İskoçya’da Falkirk bölgesine düşerse görülüp, beğenilen ve görülmesi tavsiye edilen bir yapıdır Falkirk Wheel.

561342

2 Responses to Falkirk Wheel

  1. Ümit Fırat 09/09/2014 at 22:04 #

    Hülyacığım eline sağlık, çok güzel anlatmışsın beni tekrar o keyifli İskoçya günlerime döndürdün… Sayende gitmiştim hatta 30 yıldır Glasgow’da yaşayan arkadaşlarımla.. O zamana kadar gidip görmediklerine üzüldüler, üstelik bir mühendis olarak…. Evet bu mekanizma ile teknenin içinde kanalda yükselmek ve yüksekte olan diğerine geçmek çok hoş bir duyguydu… Biraz kuyruk oluyor, önce gidip biletinizi alıp bekleme de etrafta yürüyüş yapabilirsiniz..Yeşilik ve kanal çok güzel…. Kalemine sağlık arkadaşım yazmaya devam….Yazını çok önce okumuştım ama, yorum kısmını görmemiştim……

    • Hulya Ozveren 10/09/2014 at 12:11 #

      Senin de eline sağlık Ümit’cim. Çektiğin resimler yapının orjinalliğini çok güzel yansıtıyor.

Bir YorumYazın